Merak Edilenler

UYKU APNESİ NEDİR ?

 

Uyku apnesi, uyku sırasında nefes almada tekrarlayan duraklamalarla karakterize bir hastalıktır. Bu duraklamalar saatte birkaç kez meydana gelebilir ve 10 saniyeden fazla sürebilir, bu da uyuyan kişinin derin bir uykudan çıkmasına ve genellikle uyanmasına neden olur. Her birinin kendine özgü nedenleri ve semptomları olan farklı uyku apnesi türleri vardır. Uzun süreli uyku apnesi risklerini önlemek için doğru bir teşhis ve etkili tedavi almak önemlidir. Detaylı bilgi almak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

UYKU VERİMİNİ ARTTIRMANIN YÖNTEMlLERİ

 

Yaşamımızın ortalama üçte biri uykuyla geçmektedir. Uyumak esasen bedenen ve ruhen bir arınma dönemidir. Yani bu dönemin moda sözü olarak gerçek bir detokstur. Ayrıca bu arınma dönemi aynı zamanda hem yenilenme hem de yeni bir güne dayanıklı bir şekilde hazırlanmayı da barındırır. Çocuklarda büyüme hormonunun salgılandığı dönem de gene uykudur. Dolayısıyla uykunun süresi ve kalitesi çok önemlidir.

Uyku kalitesini bozan birçok unsur vardır. Bunlar mekanik olabilir; yatağın konforsuz olması, yatarken giyilen giysilerin sıkı olması gibi veya bazı hastalıklar da uyku kalitesini bozabilirler. Kalp yetmezliği, uyku apnesi, solunum yolu hastalıkları gibi hastalıklar buna neden olabilirler. 

 

 1. Uykunuz gelmeden yatağa girmeyin.

 2. Gün içerisinde yapılan küçük egzersizler bedensel olarak yorulmanızı sağlayacak uykuya dalmanız kolaylaşacaktır.

 3. Gün içinde yaşadığınız olayları gece yattığınızda çözme olasılığınız yoktur.

 4. Televizyon karşısında uyumayın. Bu asla dinlendirici olmayacaktır.

 5. Hobi edinin, bu sayede günün gerginliğini azaltın ki, bu da uykunuza olumlu yansısın

 

Uyku apnesinin başlıca belirtileri arasında uykuda solunum durması gelmektedir. Bu hastalığa sahip kişilerin çoğu gece uykularında solunumların durduğunu fark etmezler.

 

Vücut solunum yapmayı durdurunca beyin uyandırma komutu verir. Uyku apnesine sahip kişiler gece defalarca uyanabilir fakat bunu fark etmeyebilirler. Uyku apnesine sahip olan kişilerde görülen olası belirtiler aşağıdaki gibidir;

 1. Gündüz uykusuzluk
 2. Baş ağrısı
 3. Sinirlilik
 4. Konsantrasyon eksikliği
 5. Hafıza sorunları
 6. Horlama
 7. Boğaz ağrısı
 8. Ağız kuruluğu
 9. Yüksek tansiyon
 10. Kalp ritim bozukluğu

 

whatsapp