Tedaviler

OKSİJEN TEDAVİLERİ

Atmosferdeki soluduğumuz havada % 21 oksijen (O2), % 78 azot (N2), % 0,9 argon (Ar) ve % 0,1 oranında diğer gazlar bulunmaktadır. Oksijen konsantratörü cihazları moleküler elek (molecular sieve) dediğimiz sistemle ortam havasındaki gazları ayrıştırır ve % 95 (± 3) saflıkta oksijen üretir. Moleküler elek (molecular sieve) sayesinde sanayi tipi oksijen konsantratörleri üretilebildiği gibi KOAH ve benzeri kronik solunum rahatsızlıklarında tedavi için kullanılan, insan sağlığına uygun oksijen gazı sağlayan cihazlar da üretilir. Oksijen konsantratörleri, evde veya hastanede, birçok solunum hastalığının tedavi sürecinde kullanılır. Bu cihazlar tek başına kullanılabildiği gibi birkaç farklı cihazla birlikte aynı anda da kullanılabilir. Oksijen KONSANTRATÖRLERİ ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

SOLUNUM TERAPİLERİ

BiPap nedir?

Bazı tıbbi sorunlar nefes almanızı zorlaştırabilir. Bu durumlarda, iki düzeyli pozitif hava yolu basıncından yararlanabilirsiniz . Genelde "BiPap" veya "BPap" olarak bilinir. Bu bir tür ventilatördür - nefes almaya yardımcı olan bir cihazdır.

Normal solunum sırasında, nefes aldığınızda ciğerleriniz genişler. Bunun nedeni, göğsünüzdeki ana nefes kası olan diyaframın aşağı doğru gitmesidir. Bu, basıncın akciğerlerinizin tüplerinin ve keselerinin içine düşmesine neden olur. Basınçtaki bu düşüş, ciğerlerinize hava emer. Oksijenli hava ile doldururlar.

Nefes almakta güçlük çekiyorsanız, bir BiPap makinesi havayı ciğerlerinize itmeye yardımcı olabilir. Ventilatöre bağlı bir maske veya burun tıkaçları takarsınız. Makine solunum yollarınıza basınçlı hava sağlar. "Pozitif basınçlı ventilasyon" olarak adlandırılır çünkü cihaz bu hava basıncı ile ciğerlerinizi açmaya yardımcı olur.

BiPap sadece bir tür pozitif basınçlı ventilatördür. BiPap kullanırken, nefes aldığınızda ve verdiğinizde pozitif hava basıncı alırsınız. Ancak nefes aldığınızda daha yüksek hava basıncı alırsınız. Bu ayar diğer ventilatör türlerinden farklıdır. Örneğin, sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP), nefes alıp verdiğinizde aynı miktarda basınç sağlar. CPAP'a kıyasla, farklı tıbbi sorunlar BiPap'e daha iyi yanıt verebilir.

 

UYKU APNESİ

Uyku apnesi ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. Önceden düşünüldüğünden çok daha yaygındır. Erkeklerde daha sık görülmekle birlikte uyku apnesi tüm yaş gruplarında ve her iki cinsiyette de görülür. 10 milyona yakın türk vatandaşının uyku apnesine sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Uyku apnesi, uyku sırasında kısa süreli nefes kesintileriyle karakterize bir solunum bozukluğudur. İki tür uyku apnesi vardır:

 • Merkezi uyku apnesi , beyin nefes almaya başlamak için kaslara uygun sinyalleri gönderemediğinde ortaya çıkar. Santral uyku apnesi, obstrüktif uyku apnesine göre daha az yaygındır.

 • Tıkayıcı uyku apnesi , nefes alma çabaları devam etmesine rağmen hava burun veya ağza girip çıkamadığında ortaya çıkar.

Uyku apnesi, tek bir gece uykusu sırasında bir dizi istemsiz solunum duraklaması veya "apne olayları" ile karakterizedir. Saatte 20 ila 30 veya daha fazla olay olabilir. Bu olaylara genellikle apne epizotları arasında horlama eşlik eder. Ancak horlayan herkesin uyku apnesi yoktur. Uyku apnesi, boğulma hissi ile de karakterize edilebilir. Derin, onarıcı uykunun sık sık kesintiye uğraması genellikle sabah erken saatlerde baş ağrılarına ve gündüz aşırı uykululuğa neden olur.

Apne olayı sırasında oksijen soluyamaz veya karbondioksit veremezsiniz. Bu, kanda düşük oksijen seviyeleri ve artan karbondioksit seviyeleri ile sonuçlanır. Bu, beyni nefes almaya devam etmesi ve uyarılmaya neden olması için uyarır. Her uyarılma ile birlikte, beyinden hava yolunu açmak için üst hava yolu kaslarına bir sinyal gönderilir. Nefes almaya devam edilir, genellikle yüksek sesle homurdanır veya nefesi kesilir. Sık sık uyarılma, nefes almanın yeniden başlaması için gerekli olmasına rağmen, onarıcı, derin uykuyu önler.

Uyku apnesinin erken tanınması ve tedavisi, aşağıdakilerle ilişkili olabileceği için önemlidir:

 • Düzensiz kalp atışı

 • Yüksek tansiyon

 • Kalp krizi

 • İnme

 • Gündüz uykusuzluk

 • Artan motorlu araç kazası riski

 

YOĞUN BAKIM TEDAVİLERİ

Bazı hastaların nefes almak için yardıma ihtiyacı vardır. Bu durumda, akciğerlerin işlevine yardımcı olmak için mekanik ventilatör olarak da bilinen bir "solunum makinesi" kullanılır.

 • Ventilatör akciğerlere hava üfleyerek kandaki uygun oksijen seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.

 • Mekanik bir ventilatör kullanmak için, tıbbi ekibin hastanın akciğerlerine bir çeşit erişime ihtiyacı vardır.

 • Akciğerlere ulaşmak için ağız veya burna bir tüp yerleştirilebilir. Buna entübasyon denir.

 • Veya tıbbi olarak trakea olarak bilinen nefes borusuna bir tüp yerleştirilebilir. Soluk borusunda bir açıklık oluşturma prosedürüne traköstemi denir.

Mekanik ventilatörler, her hastanın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ayarlanabilen karmaşık makinelerdir.

 • En yaygın ayarlamalar, hastanın ne kadar çaba sarf etmesi gerektiğini ve ne kadar oksijen iletileceğini etkileyecektir.

 • Hastanın konfor seviyesini iyileştirmek ve kanda uygun oksijen seviyelerini sağlamak için gün boyunca oldukça sık ayarlamalar yapılır.

whatsapp